Naše rehabilitační pracoviště využívá tyto metodiky:

Fyzioterapie

Jako první je nutné absolvovat vstupní rehabilitační návštěvu, na které detailně rozebereme Váše bolesti a problémy. Vyšetření probíhá dle standardů metodiky DNS (vyšetření dle doporučení Prof. Pavla Koláře). Pokud máte lékařské zprávy, záznamy CT, RTG nebo MRI nebo jiné dokumenty, které se vztahují k Vašim bolestem, určitě je vezměte na vstupní rehabilitační vyšetření s sebou. Na podrobnou diagnostiku pohybového aparátu klademe velký důraz, protože chybný závěr má za následek neúspěch při rehabilitaci. Všechny důležité informace Vám v průběhu rehabilitačního vyšetření srozumitelně vysvětlíme a na závěr se domluvíme na možných způsobech fyzioterapie. Tato první návštěva trvá obvykle 30 - 60 minut.

Pro akutní odstranění bolesti využíváme rehabilitačních technik manuální fyzioterapie (Manuální medicína dle Prof. Lewita), svalově relaxační techniky, vibrační terapii svalového spasmu, reflexní tehcniky, kloubní mobilizaci a další prvky moderní fyzioterapie (rázová vlna, laser).

Pro dlouhodobé odstranění bolesti využíváme "Dynamickou senzomotorickou stabilizaci (balanční cvičení)" a "Dynamickou neuromusculární stabilizaci (DNS - dle prof. Koláře)". Jsou to nejúčinnějších terapie zpevnění kloubnů, při které se využívají různá balančně/stabilizační cvičení a posilování dle dětského vývoje svalového systému.

Jako jediné fyzioterapeutické pracoviště v jižních Čechách jsme schopni provést ultrazvukové vyšetření svalů. Není problém zjistit, zda ve svalu není jizva, zánět, prasklina nebo nějaká organická změna, která by způsobovala bolest. USG diagnostika je vhodná pro sportovní úrazy a jejich diagnostiku.

Pomocí profesionální rehabilitace a cvičení máte tak možnost zvládnout bolest bez léků. Šetřete a starejte se správně o své tělo, určitě se Vám to na zdraví v budoucnu vrátí.

 

Rázová vlna

Terapie bolesti rázovou vlnou patří v rehabilitaci k těm nejúčinnějším terapiím pro odstranění bolesti těla. Rázové vlny jsou silnější ultrazvukové nárazy, které jsou cíleně aplikovány na bolestivá místa. Rázová vlna tak "doslova" rozbije bolestivé místo a nastartuje proces hojení. Terapie bolesti rázovou vlnou se už leta využívá v zahraničí. K nám terapie rázovou vlnou přišla přibližně před 15 lety a je v celku mladou terapií bolesti v rehabilitaci a ortopedii. Tudíž se ani na některých pracovištích zatím neaplikuje.

I když název rázové vlny dává tušit, že se jedná o velmi bolestivou terapii, tak tomu ve skutečnosti není. Terapie rázovou vlnou je sice bolestivá, ale většinou jen mírně. Velmi často se setkáváme s tím, že lékaři, kteří s rázovou vlnou nepracují, upozorňují pacienty na možné poškození těla. Bohužel, tedy bohudík, tomu tak není a žádné riziko tady nehrozí. Doplácí na to pouze pacient, protože tak třeba nevyužije účinnou možnost léčby své bolesti.

Naše soukromá rehabilitace používá originální švýcarský přístroj STORZ MEDICAL, u kterého je mnohaletou praxí ověřena jeho účinnost klinickými studiemi. U správně indikované terapie rázovou vlnou je efektivita zlepšení 85%. Abychom zaručili maximální účinek terapie, provádíme vyšetření o vhodnosti aplikace rázové vlny. Průměrný počet terapií rázové vlny je u běžných bolestí 3-5, u chronických problémů 6-8. Pro vyšší komfort provádíme před a po terapii aplikaci vibrační relaxační terapie, která připraví tkáně na aplikaci rázové vlny.

Jen velmi málo pracovišť rázové vlny se specializuje také na problematiku bolestí páteře. Naše pracoviště se touto problematikou zabývá již dlouho a ošetření bolestí zad pomocí rázových vln je velmi účinné u akutních bolestí. Jde velice efektně zmírnit bolest zad nebo výraznou ztuhlost, kterou ostatní terapie nedokáží ovlivnit.

U nás je standardem pro ošetření rázovou vlnou na jednu oblast přibližně 5000 pulzů na jedno ošetření. Do bolestivého místa se aplikuje obvykle 2000 pulzů a na přilehlou tkáň 3000 pulzů. Přilehlou tkáň je vždy nutné ošetřit, aby se rázovu vlnou prohojilo i okolí, které má vliv na dlouhodově lepší výsledek ošetření. Pokud se rozhodnete pro naše pracoviště, tak se vyhnete vyhnete příplatkům za další pulzy navíc, které je ke standardním 2000 rázům nutné většinou připlácet.

 

Laser

Náš vysokovýkonný laser Opton Pro je unikátní svým výkonem 7000mW. Od klasických rehabilitačních laserů, které jsou běžně k dostání na rehabilitacích, se odlišuje svým extrémním výkonem. Obvyklé lasery na rehabilitaci mají max 700mW. Aby bylo ošetření učinné u nízkovýkonného laseru, tak musí být aplikace dlouhá 15-45min dle typu bolesti. Výhoda vysokovýkonného laseru je, že doba ošetření je 10x kratší. Bohužel se opět v praxi děje to, že se nízkovýkonnými lasery svítí 5min a pak výsledek terapie laserem není.

Naše pracoviště svítí vysokovýkonným laser také "5"min, ale reálně, díky výkonu laseru, je to 50min. Pokud se u laserové terapie nasvítí dostatečné množství laseru, tak jsou výsledky terapie velmi dobré. Vysokovýkonný laser navíc umí efektivně pracovat až do hloubky 7cm. Naše pracoviště pořídilo vyskokovýkonný laser v roce 2012 jako drůhé v republice. Máme již mnoho zkužeností s aplikacemi a reference od klientů.

Laserterapie je přirozená léčba silou světla. Využívá zvláštního světla bohatého na energii, tuto energii přenáší cíleně a hluboko do tkáně. Procesy hojení v tkáni jsou povzbuzeny a posíleny. Energie je vydávána v silné a přesně definované formě, je precizně fokusována (cílena). To lze využít jak u mnoha lokálních problémů na šlachách, svalech, vazech a kloubech, tak pro velkoplošnou bodovou stimulaci. Tato metoda patří ve fyzikální terapii mezi dalši způsoby léčby bolesti.

 

Vložky do bot

Tak jako každý člověk má svou výšku, váhu a stavbu těla, tak i každé chodidlo má svou vlastní délku, šířku a tvar tedy morfologii a proto je unikátní a jedinečné. Bohužel obuv je vyráběna sériově na univerzálních kopytech, ve většině případů jen s obyčejnou vkládací měkkou a plochou stélkou. Proto jedinou možností jak individuálně přizpůsobit sériovou obuv morfologii Vaší nohy, je použítí anatomicky tvarovaných 3D sportovních ortopedických vložek.

Nabízíme Vám proto vložky SIDAS, které představují to nejlepší ve vývoji a výrobě vložek do obuvi. Svými vlastnostmi, konstrukcí a použitím materiálů řeší vaši individuální morfologii. Je to ten nejlepší způsob jak docílit toho, aby chodidla a obuv splynula v jedno a Vy jste byli schopni maximálně využít veškerých konstrukčních vlastností obuvi i vložek.
Sportovní ortopedické vložky poskytují mnoho výhod oproti obyčejným vložkám do bot. Například zabezpečují optimální tlakové rozložení chodidla po podložce, ideálně podpírají nožní klenbu a podstatně snižují riziko úrazu v oblasti nohy, kotníku a kolene.

Cena individuálních vložek SIDAS Flashfit zahrnuje tvarování podle Vašeho chodidla, přibližně 30minut práce. Levnější Sidas 3Feet vložky se netvarují na míru. Veškeré informace o vložkách také na www.sidas.cz

 

Cvičení 

Dobrá rehabilitace dává přednost individuálnímu cvičení před skupinovým hlavně proto, že každý člověk je individuální a potřebuje cvičení pro své tělo "na míru", které si sám vyzkouší a terapeut ho při cvičení opraví. Jen tak může být cvičení efektivní.

Všechna cvičení, které s klienty provádíme vychází z metodiky DNS Prof. Pavla Koláře (dynamické neuromusculární terapie). Tato metodika vychází z ideálního motorického vývoje pohybového apartátu, který u každého člověka dozrává do jednoho roku života. Chyby v tomto vývoji se potom projevují celý život jako bolest pohybového arapátu. Správným cvičením lze tyto chybyv ovlivnit a zlepšit tak funkci Vašeho těla.

Individuální fyzioterapeutické cvičení doplňujeme o Dynamickou senzomotorickou stabilizaci, čož jsou různé balanční podložky a cviky na nich. Balancování samo o sobě vyvolává reakce svalů, které potom stabilizují bolestivé klouby. Spojením obou cvičebních metodik je velice účinné při pomoci klientům od bolesti pohybového aparátu a také v prevenci bolesti.

 

USG

Ultrazvuk ve zdravotnictví asi netřeba představovat. Nutno ale rozlišit ultrazvuk rehabilitační a ultrazvuk diagnostický. Ten náš diagnostický ultrazvuk rozbrazuje svaly, klouby, úpony a šlachy.

Proč ho využíváme? Hlavně u bolesti kloubů a šlach, abychom při diagnostice zjistili, jak přesně terapii aplikovat, aby měla maximální účinek. Ultrazvukové vyšetření je u nás běžný standard, za který se již nepřiplácí. Je součástí jakékoliv služby, pokud je potřeba využít. V ceníku ho tedy nenajdete.

 

Patní ostruha

Patní ostruha je zkostnatělý výrůstek patní kosti v místě úponu svalů klenby. Patní ostruha vzniká jako důsledek dlouhodobého přetěžování stáním nebo sportem, v kombinaci s nevhodnou obuví a propadlé klenby.

Při vzniku ostruhy se jedná zpočátku jen o bolesti paty v souvislosti se zátěží. Jedná se o nebakteriální zánět. Následně dochází k ukládání vápníku a tvorbě ostruhy. Typická je bolestivost nejvíce ráno nebo po námaze, třeba i večer v klidu.

Již při prvních projevech onemocnění je vhodné podstoupit vyšetření RTG, USG paty (ultrazvuk dokáže zobrazit i prvotní změny v měkkých tkáních paty, rentgen až vytvořenou ostruhu).

U počínajících bolestí patní ostruhy může pomoci klasická rehabilitace, vložky do bot, pevná obuv, ibuprofenové masti. U plně rozvinuté ostruhy většinou pacienti končí na ošetření rázovou vlnou nebo na ozařování, které nepovažujeme za dobrou volbu, vzhledem k riziku ozáření.

Vzhledem k dobrým ohlasům našich klientů na léčbu bolesti patních ostruh, jsme se rozhodli zřídit specializované pracoviště, které Vám pomůže bolesti patní ostruhy vyřešit. Správná aplikace rázových vln do místa ostruhy v 80-90% bolest paty odstraní. U problematických bolestí doporučujeme navíc kombinaci ošetření LASEREM, který zvyšuje účinek rázové vlny.

Samozřejmě jsou i klienti, kterým rázová vlna nepomohla. Z naší zkušenosti se jednalo o špatnou aplikaci terapie.

 

Zlatnická dílna Daniel Hala - ruční zakázková výroba šperků, prstenů....

TopDental s.r.o. - precizní stomatologie

Propom s.r.o. - pracovní pomůcky, outdoor

Martin Škoda - autor jedné z nejlepších kuchařských prvotin světa