Naše rehabilitační pracoviště využívá tyto metodiky:

Fyzioterapie

Jako první je nutné absolvovat vstupní rehabilitační návštěvu, na které detailně rozebereme Váše bolesti a problémy. Vyšetření probíhá dle standardů metodiky DNS (vyšetření dle doporučení Prof. Pavla Koláře - jsme certifikovaný terapeut metodiky). Pokud máte lékařské zprávy, záznamy CT, RTG nebo MRI nebo jiné dokumenty, které se vztahují k Vašim bolestem, určitě je vezměte na vstupní rehabilitační vyšetření s sebou. Na podrobnou diagnostiku pohybového aparátu klademe velký důraz, protože chybný závěr má za následek neúspěch při rehabilitaci. Všechny důležité informace Vám v průběhu rehabilitačního vyšetření srozumitelně vysvětlíme a na závěr se domluvíme na možných způsobech fyzioterapie.

 Pro akutní odstranění bolesti využíváme rehabilitačních technik manuální fyzioterapie (Manuální medicína dle Prof. Lewita), svalově relaxační techniky, vibrační terapii svalového spasmu, reflexní tehcniky, kloubní mobilizaci a další prvky moderní fyzioterapie (rázová vlna, laser). V akutních bolestivých stavech páteře je využití fokusované terapie rázovou vlnou mnohdy tou nelpeší volbou, protože Vám ušetří mnoho dalších návštěv na rehabilitaci. Někdy je rozdíl, jestli stačí přijít jednou až dvakrát nebo neustále chodit na masáž nebo tejpy, či další rehábky.

Pro dlouhodobé odstranění bolesti využíváme "Dynamickou senzomotorickou stabilizaci (balanční cvičení)" a "Dynamickou neuromusculární stabilizaci (DNS - dle prof. Koláře)". Jsou to nejúčinnějších terapie zpevnění kloubnů, při které se využívají různá balančně/stabilizační cvičení a posilování dle dětského vývoje svalového systému.

Abychom ušetřili Vaše návtěvy u nás v ordinaci, tak si můžete cvičení, které Vám bylo doporučeno procházet na našich stránkách, pod položkou rehabilitace/cvičení. Můžete si tak cviky kdekoliv připomenout a podívat se na popis a chyby.

Jako jediné fyzioterapeutické pracoviště v jižních Čechách jsme schopni provést ultrazvukové vyšetření svalů. Není problém zjistit, zda ve svalu není jizva, zánět, prasklina nebo nějaká organická změna, která by způsobovala bolest. USG diagnostika je vhodná pro sportovní úrazy a jejich diagnostiku.

Pomocí profesionální rehabilitace a cvičení máte tak možnost zvládnout bolest bez léků. Šetřete a starejte se správně o své tělo, určitě se Vám to na zdraví v budoucnu vrátí. 

 

 

Rázová vlna

 Naše rehabilitace je jediné pracoviště fokusované rázové vlny v jihočeském kraji. Velkou výhodou proti klasické rázové vlně je poloviční počet ošetření a větší efektivita, častá úleva bolesti v průběhu terapie! Myslíme si, že je lepší, když nemusíte někam 3x, ale jen jednou ( v akutním stavu). Nebo 3x místo 6x u chronických stavů. Ušetří to Vám to čas a budou také lepší výsledky terapie.

 Fokusovanou terapii lze také výborně využít u akutních stavů bolestí páteře nebo po úrazech. Používání této technologie snižuje počet návštěv na rehabilitaci na minimum. 1-2 ošetření v akutním stavu nebo bolesti zlepší stav natolik, že je to pak již jen otázka doplňkového cvičení v dlouhodobé prevenci. metodou DNS Prof. Koláře. Ušetří se mnohdy hodně času v terapii.

Jen velmi málo pracovišť rázové vlny se specializují také na problematiku bolestí páteře. Naše pracoviště se touto problematikou zabývá již dlouho a ošetření bolestí zad pomocí rázových vln je velmi účinné u akutních bolestí. Jde velice efektně zmírnit bolest zad nebo výraznou ztuhlost, kterou ostatní terapie nedokáží ovlivnit.

Něco o terapii všeobecně....

Terapie bolesti rázovou vlnou patří v rehabilitaci k těm nejúčinnějším terapiím pro odstranění bolesti těla. Rázové vlny jsou silnější ultrazvukové nárazy, které jsou cíleně aplikovány na bolestivá místa. Rázová vlna tak "doslova" rozbije bolestivé místo a nastartuje proces hojení. Jako jediné pracoviště v jižních Čechách používáme fokusovanou rázovou vlnu. Další nejbližší pracoviště je v Praze nebo v Jihlavě. Fokusovaná rázová vlna má v terapii mnohem lepší výsledky než klasická radiální rázová vlna.

Terapie bolesti rázovou vlnou se už mnoho let využívá v zahraničí. U nás je již celkem rozšířená ve formě radiálních rázových vln, u nás v Českých Budějovicích je celkem 6 pracovišť . Jako první v kraji nabízíme modernější terapii pomocí fokusované rázové vlny. Využíváme nejlepší švýcarský přístroj STORZ MEDICAL FSW. Tato terapie se využívá i pro sportovce na světových šampionátech a olympijských hrách. Stejná technologie se již mnoho let využívá v nefrologii pro rozbíjení ledvinových kamenů. Tato technologie využívá vysokonapěťové cívky, která ve vodním okruhu generuje rázový pulz, který způsobí žádaný terapeutický efekt.

Fokusovaná terapie má proti klasické rázové vlně jen samé výhody. Menší bolestivost při aplikaci. Vytváří po aplikaci produkci somatotropního hormonu, který ve tkáních stimuluje obnovu růstu (somatotropin - růstový hormon). U degenerované tkáně vytváří neovaskularizaci (nové cévní zásobení). Samozřejmě výrazně tlumí bolest. Aplikace fokusované rázové vlny tak může nahradit i ortopedický obstřik. Terapii obvykle doprovází mohutný relaxační efekt přímo při terapii.

Velkou výhodou proti klasické rázové vlně je poloviční počet ošetření. Pokud máte akutní bolest, která trvá cca do 3 měsíců, tak obvykle stačí 1 ošetření. U chronických bolestí, které jsou brané v medicíně nad 3-6měsíců jsou to 2-3 aplikace. Velká výhoda pro pacienty, kteří k nám jezdí z větší vzdálenosti. U klasické aplikace na patu nebo loket, je to místo 6ti cest do Českých Budějovic jen 2-3 cesty.

Terapie rázovou vlnou spadá pod moderní medicínu a doporučené diagnozy jsou hlavně ortopedické a pohybové bolesti. Než se cokoliv do doporučených indikací přidá, musí to projít podobným procesem jako léky. Minimálně 2 slepé studie o 5000 pacientech porovnávaných s placebo efektem. Je tak ověřena udávaná 90% úspěšnost u správně posouzené diagnozy a aplikace. Na našem pracovišti můžeme od roku 2010 potvrdit dobrou zkušenost při terapii rázových vln. To byl také jeden z hlavních důvodů na přechod na fokusovanou rázovou vlnu. Je pro nás důležité, abychom pacientům nabízeli nejlepší služby.

Na našem pracovišti nikdy nerozhodovaly pulzy, které byly při terapii aplikovány. Nedělali jsme žádné příplatky za více pulzů. Nyní se ale bohužel nemáme s kým v jižních Čechách porovnávat. Fokusovaná terapii aplikuje méně pulzů než předchozí radiální. Pokud jsme dříve museli použít 5000 pulzů, nyní stačí jen 1500. Je to dané mnohem lepším principem terapie s větší efektivitou. 

 

Laser

Náš vysokovýkonný laser Opton Pro je unikátní svým výkonem 7000mW. Od klasických rehabilitačních laserů, které jsou běžně k dostání na rehabilitacích, se odlišuje svým extrémním výkonem. Obvyklé lasery na rehabilitaci mají max 700mW. Aby bylo ošetření učinné u nízkovýkonného laseru, tak musí být aplikace dlouhá 15-45min dle typu bolesti. Výhoda vysokovýkonného laseru je, že doba ošetření je 10x kratší. Bohužel se opět v praxi děje to, že se nízkovýkonnými lasery svítí 5min a pak výsledek terapie laserem není.

Naše pracoviště svítí vysokovýkonným laser také "5"min, ale reálně, díky výkonu laseru, je to 50min. Pokud se u laserové terapie nasvítí dostatečné množství laseru, tak jsou výsledky terapie velmi dobré. Vysokovýkonný laser navíc umí efektivně pracovat až do hloubky 7cm. Naše pracoviště pořídilo vyskokovýkonný laser v roce 2012 jako drůhé v republice. Máme již mnoho zkužeností s aplikacemi a reference od klientů.

Laserterapie je přirozená léčba silou světla. Využívá zvláštního světla bohatého na energii, tuto energii přenáší cíleně a hluboko do tkáně. Procesy hojení v tkáni jsou povzbuzeny a posíleny. Energie je vydávána v silné a přesně definované formě, je precizně fokusována (cílena). To lze využít jak u mnoha lokálních problémů na šlachách, svalech, vazech a kloubech, tak pro velkoplošnou bodovou stimulaci. Tato metoda patří ve fyzikální terapii mezi dalši způsoby léčby bolesti.

 

 

Cvičení 

Dobrá rehabilitace dává přednost individuálnímu cvičení před skupinovým hlavně proto, že každý člověk je individuální a potřebuje cvičení pro své tělo "na míru", které si sám vyzkouší a terapeut ho při cvičení opraví. Jen tak může být cvičení efektivní.

Všechna cvičení, které s klienty provádíme vychází z metodiky DNS Prof. Pavla Koláře (dynamické neuromusculární terapie). Tato metodika vychází z ideálního motorického vývoje pohybového apartátu, který u každého člověka dozrává do jednoho roku života. Chyby v tomto vývoji se potom projevují celý život jako bolest pohybového arapátu. Správným cvičením lze tyto chybyv ovlivnit a zlepšit tak funkci Vašeho těla. 

 

 

Vložky do bot

Tak jako každý člověk má svou výšku, váhu a stavbu těla, tak i každé chodidlo má svou vlastní délku, šířku a tvar tedy morfologii a proto je unikátní a jedinečné. Bohužel obuv je vyráběna sériově na univerzálních kopytech, ve většině případů jen s obyčejnou vkládací měkkou a plochou stélkou. Proto jedinou možností jak individuálně přizpůsobit sériovou obuv morfologii Vaší nohy, je použítí anatomicky tvarovaných 3D sportovních ortopedických vložek.

Nabízíme Vám proto vložky SIDAS, které představují to nejlepší ve vývoji a výrobě vložek do obuvi. Svými vlastnostmi, konstrukcí a použitím materiálů řeší vaši individuální morfologii. Je to ten nejlepší způsob jak docílit toho, aby chodidla a obuv splynula v jedno a Vy jste byli schopni maximálně využít veškerých konstrukčních vlastností obuvi i vložek.
Sportovní ortopedické vložky poskytují mnoho výhod oproti obyčejným vložkám do bot. Například zabezpečují optimální tlakové rozložení chodidla po podložce, ideálně podpírají nožní klenbu a podstatně snižují riziko úrazu v oblasti nohy, kotníku a kolene.

Cena individuálních vložek SIDAS Flashfit zahrnuje tvarování podle Vašeho chodidla, přibližně 30minut práce. Levnější Sidas 3Feet vložky se netvarují na míru. Veškeré informace o vložkách také na www.sidas.cz

 

 

USG

Ultrazvuk ve zdravotnictví asi netřeba představovat. Nutno ale rozlišit ultrazvuk rehabilitační a ultrazvuk diagnostický. Ten náš diagnostický ultrazvuk rozbrazuje svaly, klouby, úpony a šlachy.

Proč ho využíváme? Hlavně u bolesti kloubů a šlach, abychom při diagnostice zjistili, jak přesně terapii aplikovat, aby měla maximální účinek. Ultrazvukové vyšetření je u nás běžný standard, za který se již nepřiplácí. Je součástí jakékoliv služby, pokud je potřeba využít. V ceníku ho tedy nenajdete.

 

Patní ostruha

Patní ostruha je zkostnatělý výrůstek patní kosti v místě úponu svalů klenby. Patní ostruha vzniká jako důsledek dlouhodobého přetěžování stáním nebo sportem, v kombinaci s nevhodnou obuví a propadlé klenby.

Při vzniku ostruhy se jedná zpočátku jen o bolesti paty v souvislosti se zátěží. Jedná se o nebakteriální zánět. Následně dochází k ukládání vápníku a tvorbě ostruhy. Typická je bolestivost nejvíce ráno nebo po námaze, třeba i večer v klidu.

Již při prvních projevech onemocnění je vhodné podstoupit vyšetření RTG, USG paty (ultrazvuk dokáže zobrazit i prvotní změny v měkkých tkáních paty, rentgen až vytvořenou ostruhu).

U počínajících bolestí patní ostruhy může pomoci klasická rehabilitace, vložky do bot, pevná obuv, ibuprofenové masti. U plně rozvinuté ostruhy většinou pacienti končí na ošetření rázovou vlnou nebo na ozařování, které nepovažujeme za dobrou volbu, vzhledem k riziku ozáření.

Vzhledem k dobrým ohlasům našich klientů na léčbu bolesti patních ostruh, jsme se rozhodli zřídit specializované pracoviště, které Vám pomůže bolesti patní ostruhy vyřešit. Správná aplikace rázových vln do místa ostruhy v 80-90% bolest paty odstraní. U problematických bolestí doporučujeme navíc kombinaci ošetření LASEREM, který zvyšuje účinek rázové vlny.

Samozřejmě jsou i klienti, kterým rázová vlna nepomohla. Z naší zkušenosti se jednalo o špatnou aplikaci terapie.